Kierowco, czy wiesz, że amortyzator układu zawieszenia to najważniejszy podzespół w systemie i jeden z najbardziej kluczowych elementów składowych całego samochodu? Jaka jest ich rola i od czego zależy zużycie amortyzatorów?
Każdy element eksploatacyjny w samochodzie, tak i amortyzatory, wraz z postępującym przebiegiem, zużywa się i wymaga okresowej wymiany. To, kiedy należy wymienić poszczególne części do auta zależy od wielu czynników.
Rola amortyzatora w samochodzie
Podstawowym zadaniem amortyzatora jest tłumienie drgań zawieszenia samochodu na nierównościach drogi, co zapobiega podskakiwaniu kół i utraty kontaktu z podłożem. Ponadto amortyzatory regulują skrętność auta i drogę hamowania, która w przypadku zużycia może się znacznie wydłużyć.
Zużycie amortyzatorów a przebieg
Z reguły amorki wytrzymują wysokie przebiegi, rzędu 80-120 tys. km. Nie należy jednak traktować tego kilometrażu jako sztywnych ram zużycia amortyzatora. Nierzadko zdarza się bowiem, że amorki wytrzymują dłuższe przebiegi, a niekiedy, niestety, znacznie krótsze. Duże znaczenie ma jakość dróg po których porusza się kierowca oraz jego styl jazdy.
Wymiana amortyzatorów
Nie ma więc reguły, kiedy nadejdzie czas wymiany amorków. Można kierować się zaleceniami producenta, jednak i to nie zawsze się sprawdza. Najlepiej jest regularne kontrolować ich stan, np. raz w roku, po zimie. Ponadto zaleca się zwrócić uwagę na odczuwalne zmiany podczas jazdy samochodem, np. gorsza skrętność, wydłużenie drogi hamowania, bujanie się auta na nierównościach oraz obniżony komfort jazdy.
Na koniec wypada nadmienić, że jeżeli uznacie, że czas wymienić amortyzatory na nowe, to zawsze korzystajcie z oferty sprawdzonych, renomowanych firm, zajmujących się produkcją najlepszych jakościowo części zawieszenia, np. Monroe, Kayaba i Sachs. Nie zapominajmy także o tym, że amortyzatory zawsze wymieniamy parami na danej osi.