AutoAmortyzatory.com

Zawieszenie gwintowane – fakty i mity

W ostatnim czasie bardzo popularne stają się przeróżne modyfikacje samochodów. Co więcej powstaje coraz więcej warsztatów samochodowych specjalizujących się w tego typu modyfikacjach. Część z nich dotyczy silnika, przeważnie chodzi o podniesienie mocy. Jednak jak wiadomo największy wpływ na odczucia wynikające z prowadzenia samochodu ma zawieszenie oraz układ kierowniczy. Co zrobić, by do własnego samochodu dorzucić nieco sportowego charakteru?

Klasyczne zawieszenie, sprężyny obniżające, a zawieszenie gwintowane

Bardzo często zdarza się, że z biegiem czasu oraz przejechanych kilometrów nasze zawieszenie staje się dużo bardziej miękkie. Oznacza to, że traci na tym najbardziej jakość prowadzenia naszego pojazdu. Staje się on „gumowy”, jest mało precyzyjny w prowadzeniu, a co więcej mocno wychyla się w zakrętach. To wszystko dla wielu kierowców nie jest zjawiskiem pożądanym, zwłaszcza dla tych którzy lubią odrobinę sportowego charakteru.

Pierwszym rozwiązaniem jakie może się nasunąć podczas planowania remontu naszego zawieszenia jest zastosowanie tzw. sprężyn obniżających. Są to sprężyny o nieco innej charakterystyce pracy i większej twardości. Dzięki temu rozwiązaniu możemy nie tylko usztywnić nasz samochodów, ale również nieco obniżyć nasz samochód, a co za tym idzie poprawić jego wygląd i poprawić prowadzenie w zakrętach przez obniżenie środka ciężkości.

Mimo to, najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest montaż zawieszenia gwintowanego, potocznie nazywanego gwintem. Ten rodzaj zawieszenia jest dość złożony. Jego podstawowym elementem jest amortyzator połączony ze sprężyną oraz nagwintowaną obudową (tzw. kolumna resorująco-tłumiąca), która umożliwia regulację prześwitu naszego samochodu. Montaż takiego zestawu wymaga dobrej znajomości budowy naszego pojazdu, natomiast sam produkt powinien być dokładnie dobrany do modelu naszego samochodu. W przypadku błędu możemy mieć problem z dopasowaniem wszystkich elementów, a co za tym idzie zawieszenie może nie działać tak jak powinno.

Sztywne zawieszenie to lepsze prowadzenie

Obniżony samochód, z dodatkowo usztywnionym zawieszeniem daje nam lepszy wyczucie drogi oraz zakrętów. Tego typu auto prowadzi się znacznie lepiej przy wyższych prędkościach, jednak dziurawe lub nierówne drogi są sporym utrapieniem. Właśnie dlatego takie rozwiązania jak gwint najlepiej sprawdzają się w samochodach wyczynowych, lub rozbudowanych projektach, które mają budzić podziw oraz szacunek na targach lub innych tego typu eventach.

Koszty zakupu i montażu zawieszenia gwintowanego

Koszt zakupu gotowego, dedykowanego zestawu do naszego samochodu oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Cena ta dotyczy przeważnie markowych produktów, które oprócz jakości, pewności montażu są w stanie zagwarantować wieloletnie użytkowanie. Decydując się na taką modyfikację starajmy się unikać słabej jakości zamienników lub podróbek, które nie tylko charakteryzują się słabszą wytrzymałością, ale również mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jeśli mamy zamiar zamontować tego typu zawieszenie do samochodu nowego, musimy liczyć się z tym, że stracimy gwarancję. Tego typu ingerencje przeważnie nie są akceptowane przez producentów, więc realizujemy je na własną odpowiedzialność. Dostępność części tego typu jest bardzo łatwa, ponieważ każdy sklep z częściami zawieszenia ma w swojej ofercie takie produkty.

Exit mobile version