Wymiana tylnych amortyzatorów

Usterka amortyzatorów zazwyczaj wiąże się z dużym wydatkiem. W koszta trzeba wliczyć nie tylko cenę za nowe części ale również ich wymianę. Jeśli jednak problem dotyczy tylnych amortyzatorów, mamy trochę inwencji i chęci, możemy wymienić amortyzatory praktycznie samodzielnie.

wymianaamor2Wymiana tylnego zawieszenia nie wymaga od nas specjalistycznego sprzętu, tak jak w przypadku przednich amortyzatorów ze sprężanymi. Jest stosunkowo prosta, dlatego nawet nie posiadając dużej wprawy powinniśmy sobie dać rade wykonać tą czynność we własnym zakresie. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych jak i terenowych, o ile oś zwieszona jest na resorach piórowych.

Bardzo duża liczba tylnych amortyzatorów jest poprowadzona obok sprężyn, dlatego do ich wymiany nie potrzebne nam będą żadne zaciski. Jedynie to co musimy zrobić, to odkręcić tylne śruby umożliwiając tym samym wyciągniecie amortyzatorów. Do tej czynności będzie nam potrzebny kanał lub podnośnik hydrauliczny, ponieważ wszystkie te czynności wykonujemy pod samochodem.

Największe kłopoty jakie mogą nam się przytrafić podczas wymiany amortyzatorów, to skorodowane śruby którymi są przykręcone. Z pomocą może nam przyjść środek penetrujący typu WD-40. Jednak by następnym razem nie borykać się z tym problemem, warto zatroszczyć się o dobre smarowanie śrub.

Niektóre samochody mogą przysporzyć nam nieco kłopotu, z powodu trudnego dostępu do górnego mocowania. Niekiedy zdarza się, że w tapicerce bagażnika są specjalne zaślepki, które po zdjęciu udostępniają nam dojście do tego mocowania. Często wiąże się to ze zdemontowaniem wykładziny w bagażniku, która jest mocowana na zatrzaski, lub wyjęciu tylnych siedzeń. Czynność ta nie powinna przynieść nam większych problemów.

W przypadku gdy w tylnym zawieszeniu zamontowana jest kolumna McPhersona, nie musimy od razu się poddawać. Często się zdarza że w takim przypadku również demontaż jest tak łatwy, jak w przypadku zawieszenia piórowego. Tylne sprężyny są w niektórych modelach samochodów na tyle miękkie, że bez trudu można w nich zdemontować sprężynę, wykorzystując do tego ciężar własny.

Podczas montażu należy główną uwagę zwrócić na sposób umiejscowienia amortyzatora względem sprężyny i kielicha górnego mocowania. Jeżeli pomylimy się podczas tej czynności, możemy spowodować że źle założony amortyzator nie da się w ogóle założyć.

Przed montażem należy również przyglądnąć się stanowi obojników oraz plastikowych lub gumowych osłon amortyzatora. Jeżeli będzie widać na nich ślady zużycia, należy jest bezzwłocznie wymienić na nowe.

 

2 komentarze

  1. […] kierowcę spotka kiedyś mus wymiany amortyzatorów. Jednak, aby nie doprowadzić do zbyt szybkiego wyczerpania, czy stworzenia niebezpieczeństwa dla […]

  2. Janek pisze:

    Każda osoba, która zna choć trochę swój samochód z pewnością zauważy wszelkie odstępstwa od normy, jak przytoczone we wpisie stukanie w zawieszeniu. Tego typu usterek nie powinno się nigdy bagatelizować i lepiej od razu pędzić do mechanika. Liczne porady dotyczące eksploatacji samochodów znaleźć można na stronie: https://vw-golf-blog.pl/

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych