AutoAmortyzatory.com

Wymiana łożyska amortyzatora

Amortyzator przedniej osi jest elementem nośnym kolumny MacPhersona i wyposażony jest w łożysko, znajdujące się w jego górnym mocowaniu. Jego zastosowanie umożliwia swobodne skręcanie kolumny resorującej wraz ze zwrotnicą koła. Sprawdźmy jakie są objawy zużycia łożyska amortyzatora oraz na czym polega jego wymiana.

Łożyska amortyzatorów to elementy eksploatacyjne, co oznacza, że z czasem ulegają zużyciu. Jednym z głównym objawów i pierwszym z symptomów świadczących o zużyciu łożyska amortyzatora jest utrudnione skręcaniem kół i towarzyszące temu niepokojące odgłosy.  Zdarza się – aczkolwiek o wiele rzadziej – że łożysko amortyzatora może się zatrzeć i zablokować. W takiej sytuacji podczas wykonywania manewru skręcania może dojść do  pęknięcia sprężyny zawieszenia.

Wymiana łożyska amortyzatora

Zazwyczaj łożyska amortyzatorów wymienia się podczas wymiany amortyzatorów wraz z ich poduszkami. Każdy element kolumny McPhersona narażony jest na ciężkie warunki pracy, jednak żywotność każdego z nich może być różna i może zachodzić konieczność wymiany jednego elementu podczas, gdy inne będą nadal sprawne. Wymiana łożyska amortyzatora wymaga wymontowania całej kolumny resorującej z samochodu, a to z kolei możliwe jest dopiero po rozłączeniu zawieszenia, odkręcając amortyzator od zwrotnicy koła i odkręcając górne mocowanie kolumny z nadkola samochodu. Naprawy te zaleca się wykonywać w wyspecjalizowanych warsztatach samochodowych, gdyż wymagają od mechanika nie lada precyzji.

Montując nowe łożysko warto zwrócić uwagę na ogólny stan innych części układu zawieszenia, takich jak między innymi osłona tłoczyska amortyzatora, odbój i poduszka górnego mocowania. Jeżeli następuje taka konieczność należy je wymienić na nowe.

Ostatnim krokiem jest skręcenie kolumny na nowo i montaż jej w naszym samochodzie. Po zakończeniu całej operacji warto sprawdzić parametry geometrii zawieszenia, dzięki czemu zyskamy pewność, że możemy bezpiecznie ruszyć w drogę.

Exit mobile version