AutoAmortyzatory.com

Sprężyny układu zawieszenia

Jak większość kierowców wie, sprężyny układu zawieszenia to główny element sprężysty  w układzie. Na pierwszy rzut oka przypominają one nam „sprężynki”, które możemy znaleźć w długopisach, bowiem na myśl przychodzą nam zwinięte kawałki drutów. Jest to jednak dosyć zafałszowany obraz.

Sprężyny układu zawieszenia, wraz z ogranicznikami skoku, amortyzatorami a także drążkami stabilizatora, tworzą system resorowania i redukcji przechyłów bocznych nadwozia. Większość ekspertów dzieli elementy sprężyste ze względu na materiał wykorzystywany w procesie ich produkty, tak więc mamy m.in. sprężyny stalowe, resory piórowe, elementy gumowe itd.

Sprężyny układu zawieszenia – rodzaje

Najczęściej stosowanym rodzajem sprężyn w samochodach z podwójnymi wahaczami poprzecznymi (ale nie tylko, bo również i z kolumnami McPhersona) są sprężyny śrubowe naciskowe. W ich gronie również rozróżniamy kilka poszczególnych typów, bowiem ich charakterystyka uzależniona jest od wielu czynników, takich jak m.in. sztywność, wytrzymałość, rodzaj materiału, możliwość tłumienia drgań czy przekrój pręta.

Kolejnym rodzajem sprężyn, które często możemy spotkać w autach, są sprężyny typu mini-blok. Ich głównymi, wyróżniającymi cechami jest zmienna średnia pręta a także zmienna średnica poszczególnych zwojów. Tego typu zabieg wykonuje się w celu osiągnięcia efektu, w którym zwoje pod obciążeniem układają się kolejno na płaszczyźnie podporowej. Jest to użyteczne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że rozwiązanie to pozwala nam na zaoszczędzenie przestrzeni np. w komorze silnikowej.

Poza tym, sprężyny typu mini blok charakteryzują się progresywnością, a więc innymi słowy – im większe obciążenie jest na sprężynie, tym bardziej jest ona sztywna. Przekłada się to na lepszą częstotliwość drgań samochodu z naszego, ludzkiego punktu widzenia. Inną sprawą jest to, że produkcja sprężyn typu mini blok wymaga zaawansowanej technologii i bardziej skomplikowanego procesu produkcji.

Exit mobile version