Jak to jest rzeczywiście z tymi amortyzatorami samochodowymi?

Amortyzatory to niezwykle istotne do prawidłowego funkcjonowania auta części samochodowe, gdyż mechanizm podwozia spełnia wiele zadań. Chodzi tutaj nie tylko o minimalizowanie drgać z elementów sprężystych, ale także zapewnienie komfortu podczas jazdy. Wyróżnia się amortyzatory olejowe działające na zasadzie dwóch zaworów oraz gazowe, w których przepływa mieszkanka gazu z płynem, niwelującym drgania. Co warto o nich wiedzieć?

Amortyzatory gazowe vs olejowe

  1. Amortyzatory olejowe działają na zasadzie dwóch zaworów, przez które przepływa redukująca drgania ciecz. Zapewniają one większy komfort jazdy, ale mają mniejszą siłę tłumienia, przyczepności i czasu reakcji. Dodatkowo są one podatne na panujące warunki atmosferyczne.
  2. Amortyzatory gazowe działają na podobnej zasadzie co olejowe, ale zamiast samej cieczy występuje tutaj mieszkanka gazu z płynem. Ciecz jest niezbędna, gdyż przeciwdziała ona tarciom w tłoczyskach. Amortyzatory gazowe są sztywniejsze i zapewniają lepszą przyczepność auta. Dodatkowo gaz nie zmienia znacząco swoich parametrów pod wpływem działania warunków atmosferycznych. Amortyzator te można częściowo regulować, czyli możliwe jest określenie parametrów pracy.

Jak to jest z tą żywotnością amortyzatorów i czy warto je regenerować?

Nie jest prawdą, że przeciętna żywotność amortyzatora wynosi trzy lata, gdyż ludzie jeżdżą bardzo rożnie – niektórzy omijają studzienki, inni przejeżdżają po nich bez naciśnięcia nawet na hamulec. Jako, że jest to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów podwozia, należy każdego roku przeprowadzać test amortyzacyjny. Okazuje się, że regenerowanie amortyzatorów jest nieopłacalne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i jakościowym. Jako, że amortyzatory mają stosunkowo niedługą żywotność, to sam proces regeneracji również nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów. Ma to sens jedynie w przypadku samochodów zabytkowych, do których niedostępne są już zamienne części samochodowe.

Dobór odpowiedniego amortyzatora

Decydując się na zmianę amortyzatora, należy pamiętać o tym, aby stawiać na produkty renomowanych producentów. W przypadku tanich zamienników należy liczyć się ze znacznie krótszą żywotnością i możliwością pojawienia się problemów z uznaniem przez serwis ich gwarancji. Dodatkowym utrudnieniem dla kierowców i serwisantów jest stosunkowo długi czas oczekiwania na nowy amortyzator, jeśli zdecydujemy się na ten tani i niemarkowy. Z kolei próba zmiany sztywności sprężyn z pominięciem wymiany całych amortyzatorów często kończy się obniżeniem komfortu użytkowania, uszkodzeniem karoserii czy popękaniem szyb.

Jedna odpowiedź

  1. kamil pisze:

    JA wymieniłem amortyzatory na zamienikk z firmy delphi i już długo z niego korzystam a produkt jest wytrzymały i w dobrej cenie.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych