AutoAmortyzatory.com

Rola mas nieresorowanych

Komfort podczas jazdy samochodem, zależny jest głównie od zawieszenia. Z pewnością większość osób zgodzi się z moją tezą. Mimo trafności tego stwierdzenia warto nadmienić, że praca zawieszenia jest niejako reakcją na siły, które zostały wywołane masami nieresorowanymi.

W tym momencie warto przypomnieć czym jest zawieszenie samochodu. Najprościej mówiąc, jest to zespół elementów, które znajdują się pomiędzy nadwoziem/ramą a kołami samochodu, odpowiedzialnymi za tłumienie drgań pochodzących od kół toczących się po nierównej nawierzchni.

W samochodzie istnieją dwie masy: resorowane i nieresorowane. Pierwsze z nich to nadwozie samochodu łącznie z wszystkimi elementami zawartymi w nim jak np. wnętrze samochodu, silnik, układ przeniesienia napędu itp. Drgania tych mas są w znacznym stopniu zmniejszony przez zastosowanie amortyzatorów. Jeżeli mówimy o masach resorowanych, to mamy tu na myśli wszystkie elementy samochodu, których drgania są bezpośrednio wymuszone nierównościami nawierzchni. Zaliczamy do nich: koła, tarcze hamulcowe, zwrotnica, mosty napędowe, półosie itp.

Określenie tych mas wbrew pozorom nie jest wcale takie proste, gdyż ich drgania są dokładnym odzwierciedleniem nierówności drogi, tłumionych w małym stopniu przez opony samochodu. Opony dzięki swojej sprężystości, uginają się i powracają do swojego kształtu, tłumiąc wstrząsy. Nieruchome koła na których są oczywiście opony, posiadają 22% więcej sprężystości, niżeli koła toczące się. Po dłuższej jeździe, kiedy temperatura opon rośnie, a wraz z nią ciśnienie, następuje poprawa sprężystości kół.

Skupmy się jednak wpływowi mas nieresorowanych na zawieszenie samochodu, a tym samym wstrząsy przedostające się do nadwozia. W momencie przejeżdżania przez jakąkolwiek nierówność nawierzchni, koła wraz z pozostałymi elementami omawianych mas nieresorowanych, wprawiane są w drgania pionowe. Zjawisko to powoduje ugięcie się zawieszenia, a co za tym idzie prace elementów sprężystych (zwiększenie ich napięcia). Zwiększenie napięcia powoduje przemieszczenie się masy resorowanej. W odróżnieniu od ruchu mas nieresorowanych, ruch odbywa się tutaj bardzo płynnie, dzięki pracy zawieszenia.

Można tutaj zauważyć, że w momencie zwiększenia wartości masy nieresorowanej, zwiększa się również siła, która ona wywołuje podczas pokonywanie przeszkody. Większa siła skutkuje większym napięciem elementów sprężystych i większe przemieszczenie masy resorowanej wraz z nadwoziem. Zobrazowawszy to, wszyscy powinni już mieć świadomość, jak istotne jest zmniejszenie masy nieresorowanej, podczas konstruowania pojazdu. W przeciętnym samochodzie powinna ona wynosić 10-20% całkowitej masy pojazdu.

Znając wartości masy całkowitej pojazdu oraz masy nieresorowanej, możemy obliczyć ich stosunek względem siebie. Większość samochodów posiada stosunek masy nieresorowanej do resorowanej wynoszący 6 do 8/9. W momencie zastosowania sztywnego mostu, wartość ta może być równa 4. Im wyższa jest ta liczba, tym zwiększony jest komfort podróżujących.

Exit mobile version