Nie tylko amortyzatory

Na układ zawieszenia samochodowego składa się wiele współpracujących ze sobą elementów eksploatacyjnych, od których prawidłowej pracy zależny m.in. komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Pamiętajmy jednak, że zawieszenie auta to jeden z najbardziej obciążonych systemów w aucie, dlatego poszczególne części trzeba będzie z czasem wymienić. 

Amortyzator to ważny element układu, który odpowiada w dużej mierze za przyczepność koła danej osi do nawierzchni drogi. Ponadto zadaniem amorka jest tłumienie wahań zawieszenia i zapobieganie podskakiwaniu kół, ew. utraty ich kontaktu z podłożem. Amortyzator to jednak typowa część eksploatacyjna w samochodzie, która stopniowo zużywa się i co jakiś czas wymaga wymiany. Niestety, ale wymiana samych amortyzatorów to nie wszystko.

Amortyzatory i sprężyny zawieszenia

Kierowco, czy wiesz że sprężyna w połączeniu z amortyzatorem, to kluczowe elementy układu zawieszenia samochodowego? Podstawowe, ale nie jedyne. Nie mniej ważne są np. wahacze, zwrotnice i piasty kół. Co w zasadzie robi sprężyna zawieszenia? Założeniem sprężyn nie jest tłumienie drgań, lecz de facto zapewnienie sprężystości podwozia samochodu.

Z racji, że na amortyzatory i sprężyny zawieszenia oddziałują te same siły oraz warunki, to nie powinno nikogo zdziwić, że podzespoły te wytrzymują podobne przebiegi. Mało tego, często trapione bywają podobnymi czynnikami, np. korozja z powodu wilgoci i chemii na drogach oraz trudne warunki eksploatacyjne na nierównych, polskich drogach.

Pozostałe elementy zawieszenia

Nie zapominajmy, że podczas wymiany amortyzatora należy także zamontować nową osłonę jego tłoczyska oraz odbój. Ponadto zaleca się także wymienić górną poduszkę amortyzatora oraz łożysko. Kompleksowa wymiana pozwoli uniknąć zbyt szybkiej awarii tych elementów i konieczności ponownej wymiany. Po wymianie amortyzatorów i sprężyn zawieszenia należy również sprawdzić geometrię zawieszenia, by upewnić się, że samochód będzie zachowywał się podczas jazdy prawidłowo i nie będzie dochodziło do szybszego zużycia opon.

Na koniec wypada zaznaczyć, że zarówno amortyzatory, jak i sprężyny zawieszenia wymienia się zawsze parami na danej osi. Nierzadko trudno określić dokładny moment zużycia tych elementów, dlatego należy kierować się zaleceniami producenta i regularnie kontrolować stan układu zawieszenia oraz jego poszczególnych elementów.

2 komentarze

  1. Naprawa turbiny lubelskie pisze:

    Zgadzam się w zupełności. Ostatnio sam się przekonałem, jak ważne jest zawieszenie auta.

  2. Piotrek pisze:

    Czeka mnie wymiana, więc dobrze wiedzieć, czego muszę się spodziewać.

Odpowiedz

Copyright © AutoAmortyzatory.com - Serwis o amortyzatorach dobrych firm
Wszelkie zdjęcia i logotypy należą do ich prawowitych właścicieli - zostały użyte tylko w celach informacyjnych