Łożyska o niskim momencie znacznie poprawiają efektywność energetyczną układu, co pozwala zredukować zużycie energii i zmniejszyć emisję CO2. Takie rozwiązanie zastosowano w łożyskach kulkowych poprzecznych ogólnego zastosowania.
Stałe inwestycje renomowanych producentów w ośrodki badawcze pozwoliły opracować ogromną ilość ulepszeń w dziedzinie łożyskowania. Przykładem tego typu działań są łożyska o niskim momencie – moment zmniejszono do 47 proc. co w odniesieniu do standardowych łożysk kulkowych jest całkiem sporą różnicą. Pomaga to poprawić efektywność, a przez to zmniejszać zużycie energii.
Dokonano także dalszych postępów w procesach obróbki cieplnej, co pozwoliło otrzymać znakomitą twardość i odporność na ścieranie. Wszystko to umożliwia zwiększanie osiągów i niezawodności nowych łożysk. Poprawiono wykończenie i geometrię bieżni łożysk kulkowych. Ulepszenia te spowodowały zmniejszenie tarcia wewnętrznego, co z kolei pozwoliło na zmniejszenie zużycia energii, poziomów szumu podczas pracy, ilości wytwarzanego ciepła i zużycia ciernego.
ciekawa propozycja, może się przekonam 😉
Rozwiązanie wydaje się być rzeczywiście interesujące, a z artykułu wynika, że posiada same zalety. Szczególnie ciekawi mnie to zmniejszenie emisji CO2, wydaje mi się, że to propozycja naprawdę godna uwagi 🙂