Amortyzatory samochodowe to jedne z tych części, o których – teoretycznie – wiemy najwięcej. Mimo to ciągle można spotkać się z przeróżnymi mitami na ich temat, rozpowszechnianymi bądź to w internecie, bądź też trakcie prywatnych rozmów pomiędzy kierowcami. Jaka w rzeczywistości jest prawda o amortyzatorach? Co jest faktem, a co mitem?
Mit – żywotność amortyzatora wynosi ok. 3 lat
Zdaniem eksperta sklepu Amortyzatory24.com, najpowszechniejszym i bodaj najniebezpieczniejszym mitem dotyczącym amortyzatorów samochodowych jest ten, mówiący o ich przeciętnej żywotności. „Bardzo często spotykam się z opiniami kierowców, również tych bardzo już doświadczonych, według których trwałość amortyzatorów wynosi średnio około 3 lat. Nic bardziej mylnego! Żywotność amortyzatorów bywa bardzo różna, a zależy od takich czynników, jak model samochodu, marka samego amortyzatora, a także – co bardzo ważne – od sposobu prowadzenia auta.”
Każdy z wymienionych czynników ma istotny wpływ na okres eksploatacji amortyzatorów, jednak to właśnie sposobowi jazdy przypisuje się znaczenie największe. Kierowcy, którzy nie omijają żadnej studzienki kanalizacyjnej i lubią ostro zaatakować wysoki krawężnik, nie mają co liczyć na 3 lata bez wymiany amortyzatora na nowy.
Fakt – żaden amortyzator nigdy nie jest w 100% sprawny
„Amortyzatory to jedne z najmocniej eksploatowanych elementów podwozia.” – zaznacza ekspert sklepu Amortyzatory24.com – „Każdorazowe przejechanie przez samochód odległości 20-30 km wiąże się z wykonaniem przez amortyzatory tysięcy cykli. Oznacza to, że każde auto powinno zostać poddane przeglądowi pod kątem stanu amortyzatorów przynajmniej raz w roku”. Należy jednak przy tym pamiętać, iż 100% sprawność amortyzatora to mit. Części te na żadnym takim teście nie osiągną podobnych wyników. Dlaczego?
Procentowa sprawność amortyzatorów samochodowych określana jest poprzez liczenie czasu, w jakim testowane koło przylega do podłoża i jak dotąd nawet fabrycznie nowe amortyzatory o najdoskonalszych konstrukcjach nie osiągnęły 100% wyniku. Uznaje się, że rezultat na poziomie 70% jest bardzo dobry, o wymianie amortyzatorów na nowe możemy zacząć poważnie myśleć przy wyniku 40%.
Mit – warto regenerować amortyzatory
Zdaniem ekspertów i mechaników, regeneracja amortyzatorów samochodowych na dłuższą metę zawsze okaże się nieekonomiczna i nieopłacalna pod względem jakościowym. Stosunkowo niedługa żywotność amortyzatorów to cecha wynikająca nie tyle z ich budowy, co z wymagań, jakie stawiamy przed nimi na co dzień. I żadna regeneracja tego nie zmieni. Zabieg ten ma sens jedynie w przypadku samochodów zabytkowych, dla których znalezienie nowych amortyzatorów jest praktycznie niemożliwe.