Na pewno większość z nas zna ten dreszczyk emocji, gdy podczas jazdy usłyszy niepokojące dźwięki dobiegające z naszego zawieszenia. Prędzej czy później ten problem dotknie każdy samochód. Jakie są przyczyny stuków w zawieszeniu? Należy pamiętać, że nie ma reguły na to kiedy w jakim samochodzie zaczną się problemy z zawieszeniem. Zazwyczaj jest to zależne od konkretnego auta, modelu oraz tego, jak właściciel się z nim obchodzi. Z pewnością nie bez znaczenia są części, jakich użyto, ich jakości i firmy producenta.
Amortyzatory samochodowe jako przyczyna stuków
Jeśli słyszymy stuk z okolic amortyzatora, może to oznaczać kilka rzeczy – po pierwsze może być to zużyty olej, po drugie – zużyty amortyzator – wyciek bądź nieszczelność amortyzatora, a po trzecie – może mieć wadę fabryczną. Mamy szczęście jeśli to zużyta gumowa tuleja mocująca amortyzator do wahacza. Należy koniecznie w jak najszybszym tempie usunąć usterkę, w przeciwnym razie można doprowadzić do szybszego zużycia pozostałych elementów podwozia, co narazi nas na niepotrzebne koszty. W zależności od wartości amortyzatora jaki posiadamy wskazane jest zrobić diagnostykę albo wymienić amortyzator na nowy, ponieważ może się on nawet wygiąć przy bardzo mocnym uderzeniu. Należy pamiętać, że amortyzatory samochodowe wymieniamy jedynie parami, nigdy oddzielnie.
Problemy z zawieszeniem – wahacz
Co do wahacza – usterka może okazać się bardzo groźna, ponieważ powoduje, że każde z kół jedzie w inną stronę, co może spowodować wypadek. W skrajnym przypadku, gdy sworzeń wahacza jest bardzo zużyty, może się rozpiąć, co spowoduje „oberwanie koła” i uniemożliwi dalszą jazdę. Jak sprawdzić czy wahacz jest zużyty? Jeśli kopniesz w oponę, koło się przesunie. Nie można tego problemu bagatelizować, gdyż wahacze to „kości samochodu”. Zamiast je regenerować, najbezpieczniej jest je wymienić całkowicie na nowe.
Przekładnia kierownicza – stuki w zawieszeniu
Problemy z przekładnią kierowniczą diagnozujemy, gdy usłyszymy stuki przy kręceniu kierownicą (nawet krótkie ruchy kierownicy przy postoju) albo podczas pokonywania krótkich nierówności. Jest to jedna z droższych napraw, dodatkowo oprócz wymiany tej części, potrzeba zrobić w samochodzie zbieżność.
Łącznik stabilizatora jako problem z zawieszeniem
Łącznik stabilizatora łączy kolumnę McPhersona albo wahacz ze stabilizatorem. Dzięki stabilizatorowi samochód nie ma tak dużych przechyłów na zakrętach. Łącznik stabilizatora to najczęściej wymieniana część zawieszenia ze względu na jego ogrom pracy. Przy wymianie tej części dobrze jest się zainteresować wzmacnianym łącznikiem.
Jeśli okaże się, że jest jakikolwiek problem z zawieszeniem w samochodzie – zamiast samemu szukać usterek i próbować naprawić zawieszenie – najbezpieczniej dla kierowcy, pasażerów i wszystkich uczestników ruchu drogowego przekazać tę sprawę w ręce specjalistów. Nie wolno ryzykować.