AutoAmortyzatory.com

Cieknący amortyzator

Czytelnicy naszej strony po lekturze naszych artykułów z pewnością już wiedzą, jak istotne są amortyzatory w kwestiach bezpieczeństwa jazdy. Oczywiście, element ten jest również bardzo istotny jeśli mówimy o wygodzie, ale chyba nie musimy przekonywać, że jest to kwestia drugorzędna.

Wielokrotnie wspominaliśmy, że głównym zadaniem amortyzatorów jest tłumienie drgań koła i elementów zawieszenia względem całego samochodu. Gdyby auto nie posiadało amortyzatorów, odczuwalibyśmy nieustanne bujanie i chęć zwymiotowania. Doprowadziłoby nas to również prawdopodobnie do wypadku. Kluczem jest tutaj odpowiednia kontrola kół i ich przyleganie do jezdni, a więc przyczepność i sterowność.

Wbrew pozorom, wprowadzenie technologii typu ABS jeszcze bardziej podkreśliło rolę amortyzatorów. Należy sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której koło odrywa się od powierzchni w trakcie hamowania. Może to być przyczyną właśnie niedobrego tłumienia, ale ABS rozpoznaje taki stan jako utrata przyczepności, czego efektem jest zredukowanie ciśnienia hydraulicznego odpowiedniego dla danego koła. Może to przyczynić się do szeregu niebezpiecznych sytuacji na drodze, w których nasz układ hamulcowy nie będzie działać tak, jak działać powinien.

Niestety, człowiek to istota elastyczna, często przyzwyczajająca się do danych warunków. Możemy więc nie zauważyć tego, że nasz samochód powoli traci sprawność i pojmować pewne zachowania auta na pojedynczych nierównościach drogi lub na nieprzyjemnej tarce za normalne. Jeśli takie odczucia mamy i chcielibyśmy sprawdzić stan amortyzatorów w naszym samochodzie, najłatwiej udać się do serwisu, gdzie uzyskamy po badaniach diagnostycznych szczegółowe parametry. Dla doświadczonych użytkowników jest też opcja ręcznego rozbujania auta i sprawdzenia, jak się ono zachowuje, jednak nie jest ona do końca miarodajna i do prawidłowej interpretacji wymagane jest doświadczenie.

Cieknący amortyzator

Nadszedł czas, aby nawiązać do problemu, który sformułowaliśmy już w tytule tego artykułu. Otóż należy pamiętać, że nie można lekceważyć wycieku oleju z wnętrza amortyzatorów. Nie ma co liczyć na samoistne uszczelnienie tłoczyska, i proces psucia się takiego amortyzatora systematycznie postępuje. Kolejnym krokiem jest przedostawanie się powietrza do wnętrza amortyzatora aż w końcu tego typu element przestaje działać. Powtarzamy więc, że nie możemy lekceważyć cieknącego amortyzatora, i najlepiej po zaobserwowaniu takich objawów wymienić amortyzatory na nowe.

Exit mobile version