AutoAmortyzatory.com

Amortyzatory tylne

Amortyzatory tylne

Amortyzator zawieszenia to jeden z najważniejszych elementów, który odpowiada za prawidłową przyczepność kół do nawierzchni. Jego zadaniem jest skutecznie tłumienie drgań zawieszenia w trakcie jazdy oraz niedopuszczanie do podskakiwania kół i utraty ich kontaktu z podłożem. Niezależnie od tego, czy to amortyzatory tylne bądź przednie, amortyzator to typowa część eksploatacyjna w samochodzie, która co jakiś czas wymaga wymiany. 

Amortyzatory tylne – wymiana

W zależności od konstrukcji pojazdu, amortyzator może być zintegrowany ze sprężyną zawieszenia i być elementem nośnym. Wówczas zespół amortyzatora nazywany jest kolumną MacPhersona. Wymiana amortyzatora polega na uniesieniu samochodu, zdjęciu koła, odkręceniu mocowania przy zwrotnicy, a następnie na ściągnięciu górnego mocowania kolumny MacPhersona.

Całą kolumnę wyjmuje się na zewnątrz i rozbiera. Sprężynę warto zacisnąć kompresorem, co znacznie ułatwi jej demontaż. Zdjąć należy także górne mocowanie kolumny resorującej wraz z poduszką. Następnie na nowy amortyzator zakłada się sprężynę i nowa górną poduszkę. Nowy amortyzator musi zostać koniecznie wyposażony w szczelną osłonę tłoczyska i prawidłowo działający odbój.

O czym warto pamiętać?

Najważniejszą, fundamentalną wręcz zasadą jest konieczność wymiany amortyzatorów parami. Amortyzatory należy zawsze wymieniać parami na jednej osi pojazdu, gdyż podzespoły o różnym stopniu sprawności po prawej i lewej stronie samochodu mogą doprowadzić do nieprzewidzianych zachowań samochodu na drodze. Funkcjonalność amortyzatorów można sprawdzić na ścieżce diagnostycznej w stacji kontroli pojazdów.

Trwałość amortyzatorów

Żywotność amortyzatorów zależy przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy i stanu dróg po jakich porusza się samochód (jak wiemy, w Polsce nie wyglądają one najlepiej). Specjaliści podają jednak wartości w przybliżeniu, że amortyzatory mogą wymagać wymiany po przebiegu około 100 tysięcy kilometrów i wzwyż.

Exit mobile version