AutoAmortyzatory.com

Amortyzatory olejowe czy olejowo-gazowe?

Amortyzatory są bardzo istotnym elementem samochodu, oddziałującym na bezpieczeństwo podróżujących. Wraz z oponami, mają one kluczowy wpływ na przyczepność, pozwalając na prawidłowe działanie systemów ABS i ESP. Na rynku znajdują się amortyzatory olejowe oraz olejowo-gazowe, jakie zatem wybrać?

Amortyzatory zużywają się powoli i systematycznie, dlatego ciężko jest zauważyć zmiany. Wyjątkiem jest wyciek oleju lub inny nagły defekt. Zużycie jest niebezpieczne z powodu stopniowego pogarszania się przyczepności, złe ustawienie reflektorów, które mogą być pośrednią przyczyną kolizji.

Najczęstszym objawem zużycia amortyzatorów jest efekt „pływania samochodu” podczas jazdy, ale też podskakujące koła podczas hamowania i nierównomierne zużycie opon.

Amortyzatory występują w dwóch typach czyli olejowe i olejowo-gazowe. Te drugie często nazywane są po prostu gazowymi.

Amortyzatory olejowe

Zbudowany jest z rury w której umieszczona została druga z tłokiem i zaworami. W obudowie znajduje się olej hydrauliczny posiadający właściwości tłumiące. Zawory odpowiedzialne są za przepuszczanie oleju między dwoma rurami. Prosta budowa jest głównym czynnikiem wpływającym na niską cenę.

Ciekawą cechą amortyzatorów olejowych jest możliwość ich regeneracji. Zabieg ten jest już jednak przeprowadzany coraz rzadziej. Jest to spowodowane tym, że cena nowych amortyzatorów spadła do tego stopnia, że ich regeneracja rzadko bywa opłacalna.

Największą ich wadą jest to, że są ciężkie, a ich liniowa siła tłumienia sprawia, że jest rzadko wykorzystywane w tuningu.

Amortyzatory olejowo-gazowe

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, często są one nazywane po prostu gazowymi. Są one zbudowane z jednej rury w której znajduje się tłok. Wraz z olejem, elementem tłumiącym jest tutaj sprężony gaz azot. Oddzielony jest od oleju ruchomą przegrodą i znajduje się w dolnej części rury.

Gaz reaguje szybciej niż olej przez co całe koło porusza się szybciej w przypadku nierówności nawierzchni. Powoduje to lepsze przyleganie do niej, a w związku z tym lepszą przyczepność. Niebezpieczna jest uszkodzenie polegające na gwałtownej ucieczce gazu. Ich skomplikowana budowa wpływa na większą cenę od olejowych.

Ceny amortyzatorów

Amortyzatory olejowe możemy kupić już za 30zł, co przemawiają na ich korzyść, ponieważ olejowo-gazowe kosztują od 50zł przednie i od 45zł za tylne. Musimy jednak pamiętać, że podane ceny są najniższymi na rynku i za dobre amortyzatory znanych marek musimy przeznaczyć kilkakrotnie więcej pieniędzy.

Exit mobile version