Zawieszenie sportowe to dylemat przed którym stoi wielu kierowców. Dzięki nim poprawiają się właściwości jezdne samochodu, co jest wielkim atutem w przypadku szybkiej jazdy. Jednak montaż amortyzatorów i sprężyn tego typu, wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami . Jakimi? – tego dowiedzie się w dalszej części artykułu.
Mimo tych kuszących zalet istnieje jeden wielki minus korzystania z zawieszenia sportowego, którym jest mniejszy komfort z jazdy i brak kompatybilności ze wszystkimi samochodami. Samochód po zamontowaniu sprężyn i amortyzatorów sportowych gorzej wychwytuje nierówności na jezdni, przez co nawet najmniejsza dziura czy pęknięcie w jezdni, jest odczuwane na naszym siedzeniu.
Jak zatem wygląda wymiana zawieszenia na sportową odmianę? Wymiana elementów zawieszenia jest teoretycznie jedną z prostszych czynności, oczywiście jeśli posiadamy specjalistyczny sprzęt, a dokładniej ściągacz. Cała operacja wymiany zawieszenia zaczyna się oczywiście od podniesienia samochodu na podnośniku hydraulicznym, oraz ściągnięciu kół.
Następnie oczyszczamy śruby mocujące amortyzatory i odkręcamy je. Przy okazji możemy dokonać dodatkowych oględzin i określeniu stanu amortyzatorów. Jeżeli jest z nimi wszystko ok. to możemy oczywiście zastosować te same amortyzatory, lub wymienić je na sportowe np. firmy MTS-Technik.
Kolejnym krokiem jest wybór oraz przymiarka nowych sprężyn, z którym powinien pomóc nam sprzedawca. Zakupione sprężyny montujemy specjalnym ściskiem na kolumnie McPhersona, a ją w kielichu. Cały proces jak widać nie jest zbyt skomplikowany, jednak warto poświecić trochę czasu, nad dokładnym montażem, gdyż zwróci się to nam w przyszłości.