Pierwsze elektroniczne regulowane systemy tłumienia drgań pojawiły się w samochodach na początku lat 80-tych. W trakcie trwających prac rozwijano różne nowatorskie koncepcje. Obecnie najbardziej zaawansowanymi technologicznie systemami są układy o bezstopniowej regulacji siły tłumienia, w tym najnowsza generacja z proporcjonalnie sterowanymi zaworami.
Warto zaznaczyć, że koncern ZF (Sachs) wyprodukował ponad 12 milionów amortyzatorów CDC dostarczanych na pierwszy montaż w pojazdach wielu marek na świecie.
Amortyzatory CDC – charakterystyka
Podstawowym powodem wprowadzenia systemów aktywnej regulacji tłumienia okazało się dążenie inżynierów do dopasowania charakterystyki tłumienia do zmieniających się warunków obciążenia statycznego oraz ze zmianami obciążeń dynamicznych oddziałujących na pojazd.
Amortyzatory z ciągłą regulacją tłumienia CDC poprawiają nie tylko komfort i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Przyczyniają się także do polepszenia stabilności pojazdu podczas jazdy, redukując przechyły boczne oraz ruchy pionowe i wzdłużne karoserii. Zastosowanie amortyzatorów CDC w pojeździe znacznie skraca drogę hamowania, polepszając zachowanie kinematyczne pojazdu oraz pozwala na odpowiednią kontrolę tłumienia.
Dlaczego takie rozwiązanie?
Współczesnym systemom odpowiedzialnym za tłumienie drgań w pojeździe stawiane są wysokie wymagania. Dla dobrej stabilizacji ruchów nadwozia wymagane jest osiągnięcie relatywnie dużych sił tłumienia już przy niskich prędkościach pracy na rozciąganie oraz ściskanie. Dlatego wprowadzono na rynek innowacyjne amortyzatory CDC.
Zadania stawiane amortyzatorom CDC
Amortyzator z bezstopniową regulacją tłumienia powinien spełniać co najmniej trzy podstawowe kryteria:
- Dobre wytłumienie drgań nadwozia,
- Niskie wahania obciążeń kół,
- Dobra izolacja drgań już przy małych wzbudzeniach.