O tym, że stan amortyzatorów potrafi realnie wydłużyć długość hamowania pojazdu nie trzeba nikogo przekonywać. Uszkodzenia zawieszenia oraz układu hamulcowego nigdy nie są bezpieczne. Jak stan amortyzatorów wpływa na długość drogi hamowania?
Amortyzator a długość drogi hamowania
Przeprowadzono wiele doświadczeń, które miały dać jednoznaczną odpowiedź na temat długości drogi hamowania z wyeksploatowanymi amortyzatorami. Niektóre wyniki są zatrważające. Droga hamowania pojazdu z amortyzatorami sprawnymi w 50% na nawierzchni suchej i przyczepnej przy prędkości 50 km/h wydłuża się o 2 metry. Jest to o około 10% więcej niż w przypadku sprawnych amortyzatorów. O wiele gorzej jest w przypadku śliskiej bądź oblodzonej nawierzchni. W poślizg hydrodynamiczny samochód wpada przy prędkości niespełna 80 km/h.
Równie negatywnie samochody z uszkodzonymi amortyzatorami wypadają na zakrętach. W zależności od poziomu nachylenia oraz ostrości zakrętu panowanie nad autem można stracić jadąc z prędkością około 60 km/h. Oprócz własnego zagrożenia zdrowia, na niepotrzebne niebezpieczeństwo narażamy również innych użytkowników ruchu drogowego. Uszkodzone amortyzatory nie pozwalają na skuteczną amortyzację, a objawia się to w wielu przypadkach kołysaniem pojazdu. Podczas jazdy na drodze jednopasmowej o zmroku kołysanie pojazdu może spowodować oślepienie kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Wszystkie wymienione dane sprawiają, że powinniśmy się zatroszczyć o regularną kontrolę amortyzatorów. Polskie drogi należą do jednych z najgorszych w Europie, więc poszczególne elementy zawieszenia będą się szybciej zużywać niż w pozostałych krajach. W zależności od rodzaju amortyzatora oraz producenta, kontrola tego elementu układu zawieszenia powinna się odbywać co mniej więcej 20 tysięcy kilometrów.
Oj, z tym trzeba uważać. Nie można zwlekać z wymianą amortyzatorów – wiem to z własnego doświadczenia.